fbpx

Profilaktyka

Zdrowe zęby przez całe życie

Tylko od nas samych zależy, jak długo będziemy się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem. Naszym pacjentom uświadamiamy, że codzienna, właściwa higiena jamy ustnej jest nieodzownym warunkiem utrzymania zdrowych zębów do końca życia. W naszej klinice wykwalifikowane higienistki stomatologiczne doradzają dużym i małym pacjentom jak najlepiej dbać o zęby. W specjalnie przygotowanym gabinecie higieny pomagają dobrać odpowiednią do naszych indywidualnych potrzeb szczoteczkę manualną, bądź elektryczną, pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, nitkę dentystyczną etc. spośród szerokiego asortymentu dostępnego na rynku. Wykorzystując specjalne fantomy, plansze edukacyjne, modele, przykładowe szczoteczki prezentują jak najlepiej czyścić zęby.

 

Poza prawidłowym dbaniem o nasze zęby w warunkach domowych zaleca się co 6 miesięcy wykonanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie takich jak: skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów.

Odkryj potencjał swojego uśmiechu!

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, tworzących się przez mineralizację płytki nazębnej, zwanych kamieniem nazębnym. Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są nawyki dietetyczne –spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub skrobię, picie dużych ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). Najczęściej zaleca się przeprowadzanie skalingu raz na pół roku. W naszych gabinetach zabieg skalingu wykonujemy skalerami ultradźwiękowymi japońskiej firmy NSK. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone sa na specjalną końcówkę roboczą skalera. Przyłożona do zęba przenosi drgania na jego powierzchnię, sprawiając, że kamień nazębny bardzo łatwo pęka i odpada. Po skalingu wykonuje się polerowanie zębów przy pomocy szczoteczki i pasty(polishing) lub piaskowanie. W razie potrzeby u pacjentów z dużym stanem zapalnym dziąseł zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów osadu, powierzchniowych przebarwień oraz płytki nazębnej przy wykorzystaniu strumienia specjalnego stomatologicznego piasku o różnych smakach(wiśniowym, cytrynowym, miętowym, porzeczkowym) pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie zębów najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu. Piaskarka czyści trudno dostępne miejsca, których lekarz dentysta nie jest wstanie wyczyścić przy pomocy skalera oraz szczoteczki i pasty. W naszych gabinetach zabiegi piaskowania zębów są wykonywane przez wykwalifiikowane higienistki piaskarkami renomowanych firm NSK i EMS.

Fluoryzacja, czyli lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. W gabinecie dentystycznym stosowane są lakiery o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych samodzielnie w domu, czyli past do zębów, płynów do płukania. Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru w stosunku do metod domowych. Lakier, który zasycha na zębach uwalnia fluor przez wiele godzin. Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest wykonac po skalingu i piaskowaniu zębów. Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Efekt higienizacji

 • Before-Higienizacja
  After-Higienizacja
  Przed Higienizacja Po
 • Before- Higienizacja
  After- Higienizacja
  Przed Higienizacja Po

Higienizacja wykonana przez Milenę Lutek.

Higiena jamy ustnej

Jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowe szczotkowanie zębów trwa co najmniej 2 minuty . Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół wypełnień, koron, czy mostów. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów według następującego schematu:

 • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych
 • Czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych
 • Czyszczenie powierzchni żujących
 • W celu odświeżenia oddechu, należy również pamiętać o oczyszczeniu języka

 

Stosowanie odpowiedniej pasty do zębów jest bardzo ważne. Obecna oferta past obejmuje szeroki wachlarz produktów przeznaczonych dla pacjentów o różnych zapotrzebowaniach np. ze zwiększoną ilością fluoru, wspomagające leczenie stanu zapalnego dziąseł, zmniejszające odkładanie się kamienia nazębnego, znoszące nadwrażliwość zębów, wybielające. Zapytaj naszego lekarza dentystę lub higienistę o odpowiednią dla siebie pastę do zębów. Dodatkowo zaleca się codzienne używanie nici dentystycznej. Odpowiednie nitkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, tj. poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach pomiędzy zębami. Ponadto jako uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej zalecane są płukanki, które odświeżają oddech, oczyszczają miejsca niedostępne dla szczoteczki, zwiększają podaż fluoru.

 

Adres
ul. Puławska 48, Piaseczno
Wyznacz trasę

Godziny otwarcia
Pon. – Pt. 8:00 – 20:00
Sob. – 8:00 – 15:00