fbpx

Endodoncja

Nasze zdrowie jest bezcenne i na pewno warto w nie inwestować. Często mamy świadomość swoich zaniedbań w tym aspekcie, ale pęd dzisiejszego życia kieruje naszą uwagę na wiele innych spraw, którym niezwłocznie się poświęcamy, a plany zdrowotne odkładamy w czasie. Specjaliści naszej kliniki potrafią zaszczepiać pacjentom zasady postępowania pozwalające na cieszenie się własnymi zębami i pięknym uśmiechem przez całe życie, obalając stereotypy, że zęby w pewnym wieku muszą ulegnąć destrukcyjnemu działaniu czasu. Jeśli jednak już nasze zęby doznały takiej destrukcji czy to ze względów zdrowotnych czy urazu powodując pojawienie się braków zębowych to na pewno niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza stomatologa na konsultację poświęconą możliwości uzupełnienia tych braków. Musimy mieć świadomość tego, że im wcześniej zadbamy o uzupełnienie tych braków tym mniej ucierpią na tym nasze zdrowie i finanse. Pomijając już aspekt estetyczny, nasza bezczynność w uzupełnieniu tych braków może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń w trawieniu, wymowie i nieodwracalnych zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Niezaprzeczalnie najdoskonalszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są uzupełnienia implanto-protetyczne potocznie zwane „IMPLANTAMI”, które łączą w sobie zarówno estetykę jak i funkcjonalność na najwyższym możliwym poziomie zbliżonym do naturalnych zębów. Od ponad 20 lat implantologia pomaga milionom ludzi odzyskać utracone zęby i przywraca im naturalny wygląd.

Mikroskop a precyzja leczenia?

W leczeniu endodontycznym mikroskop zabiegowy jest nieocenionym urządzeniem. Widzenie w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia lekarzowi bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym np.: o wielkości 1mm². Pozwala to w zakresie leczenia kanałowego m. in.na:

  • Odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, które w   tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza.
  • Leczenie resorpcji korzeni zębów.
  • Usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał.
  • Wykonanie skutecznego leczenia w przypadkach o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych
  • Udrożnienie bardzo wąskich lub wręcz całkowicie zobliterowanych (zamkniętych) kanałów korzeniowych.
  • Mikrochirurgiczne resekcje wierzchołków korzeni zębów ze wstecznym ich wypełnieniem specjalnie do tego przeznaczonym materiałem.

Leczenie czy usunięcie zęba?

Zapewne wiele osób stanęło w życiu przed dylematem wyboru pomiędzy próbą ratowania zęba z zapaloną miazgą a nawet ratowaniem jego korzenia poprzez leczenie endodontyczne a podjęciem decyzji ostatecznej o ekstrakcji chorego zęba. Jak wiadomo specjalistyczne leczenie endodontyczne zęba niesie za sobą znaczne koszty w porównaniu do kosztu ekstrakcji tego zęba. Musimy jednak pamiętać, że lukę po ekstrakcji zęba musimy uzupełnić protetycznie  a z tym wiążą się koszty, które znacząco mogą przewyższyć koszt leczenia endodontycznego. Zaniechanie tego może doprowadzić do “wysuwania” się zębów przeciwstawnych, przesuwanie i obracanie się zębów sąsiadujących i zaniku kości, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. W świetle kosztów i grożących powikłań po pochopnie podjętej decyzji o usunięciu zęba możliwość ratowania chorego zęba jaką nam daje nowoczesna endodoncja jest wielkim postępem dzisiejszej stomatologii.

Obecnie wiele zębów “skazanych” na usunięcie da się wyleczyć. Pamiętajmy jednocześnie, że leczenie endodontyczne  jak każde inne leczenie wymagające ingerencji w żywy organizm obarczone jest ryzykiem niepowodzenia. Dysponując nawet tak specjalistycznym sprzętem jak mikroskop, endometr, nowoczene narzędzia kanałowe, mikrosilniki endodontyczne oraz stosując najnowszej generacji biokompatybilne materiały wypełnieniowe, nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować ryzyka niepowodzenia.