ZNAJDŹ LEKARZA

Endodoncja

Leczenie pod mikroskopem

Dynamiczny rozwój stomatologii, zmierzający w kierunku jak największej oszczędności tkanek zęba, a także wzrastająca świadomość pacjentów, którzy skłaniają się bardziej do zachowania własnych zębów, niż usuwania ich i zastępowania uzupełnieniami protetycznymi sprawia, że endodoncja zajmujaca się leczeniem kanałowym stanowi bardzo ważną częśćcodziennej praktyki dentystycznej. Większość osób zgłaszających się do gabinetu z bólem zęba, wymaga właśnie leczenia kanałowego. Niegdyś bardzo zniszczony, bolący ząb najczęściej usuwano, dziś szanse na jego uratowanie stale wzrastają.

Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zapalnie zmienionej, martwej lub zgorzelinowej miazgi (potocznie zwanej “nerwem”), a następnie szczelnym ich wypełnieniu materiałem biokompatybilnym. Nasz gabinet dla zapewnienia jak największej precyzji leczenia kanałowego został wyposażony w nowoczesny mikroskop GLOBAL amerykańskiej Firmy “Global Surgical Corporation” aparat RTG, Endometr – Propex II (precyzyjne urządzenie do określania długości roboczej narzędzi podczas leczenia endodontycznego) oraz specjalistyczny mikrosilnik endodontyczny X Smart firmy Maillefer-DENTSPLY oraz kamerę wewnątrzustną. Stosujemy u nas wyłącznie narzędzia kanałowe renomowanej szwajcarskiej firmy Maillefer-DENTSPLY.

Światowe standardy w diagnozie chorób zębów i jamy ustnej wymagają zastosowania precyzyjnego urządzenia jakim jest mikroskop operacyjny. Dzięki temu urządzeniu lekarz stomatolog w naszym gabinecie ma możliwość obejrzenia każdego zęba nie tylko od zewnątrz ale i od wewnątrz nawet w 16 krotnym powiększeniu. Przy tak dużym powiększeniu wprawny i doświadczony lekarz jest w stanie wychwycić i zdiagnozować nawet najmniejsze uszkodzenie zęba oraz jego rodzaj, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości cyfrowej kamery zainstalowanej w naszym mikroskopie, może zarejestrować rodzaj tego uszkodzenia na zdjęciu.

mikroskop global

Mikroskop a precyzja leczenia

W leczeniu endodontycznym mikroskop zabiegowy jest nieocenionym urządzeniem. Widzenie w powiększeniu jakie zapewnia mikroskop, umożliwia lekarzowi bardzo precyzyjną pracę w niewielkim polu zabiegowym np.: o wielkości 1mm². Pozwala to w zakresie leczenia kanałowego m. in.na:
 

  •  odnalezienie i leczenie głównych oraz dodatkowych kanałów korzeniowych zęba wraz z ich rozgałęzieniami, które w   tradycyjnym leczeniu często są niewidoczne dla lekarza.
  •  Usunięcie z kanału złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał.
  •  Udrożnienie bardzo wąskich lub wręcz całkowicie zobliterowanych (zamkniętych) kanałów korzeniowych
  •  Wykonanie skutecznego leczenia w przypadkach o bardzo skomplikowanej i rzadko występującej anatomii systemu kanałów korzeniowych
  •  Leczenie resorpcji korzeni zębów
  •  Mikrochirurgiczne resekcje wierzchołków korzeni zębów ze wstecznym ich wypełnieniem specjalnie do tego przeznaczonym materiałem
Leczenie czy usunięcie zęba

Zapewne wiele osób stanęło w życiu przed dylematem wyboru pomiędzy próbą ratowania zęba z zapaloną miazgą a nawet ratowaniem jego korzenia poprzez leczenie endodontyczne a podjęciem decyzji ostatecznej o ekstrakcji chorego zęba. Jak wiadomo specjalistyczne leczenie endodontyczne zęba niesie za sobą znaczne koszty w porównaniu do kosztu ekstrakcji tego zęba. Musimy jednak pamiętać, że lukę po ekstrakcji zęba musimy uzupełnić protetycznie  a z tym wiążą się koszty, które znacząco mogą przewyższyć koszt leczenia endodontycznego. Zaniechanie tego może doprowadzić do “wysuwania” się zębów przeciwstawnych, przesuwanie i obracanie się zębów sąsiadujących i zaniku kości, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. W świetle kosztów i grożących powikłań po pochopnie podjętej decyzji o usunięciu zęba możliwość ratowania chorego zęba jaką nam daje nowoczesna endodoncja jest wielkim postępem dzisiejszej stomatologii.

Obecnie wiele zębów “skazanych” na usunięcie da się wyleczyć. Pamiętajmy jednocześnie, że leczenie endodontyczne  jak każde inne leczenie wymagające ingerencji w żywy organizm obarczone jest ryzykiem niepowodzenia. Dysponując nawet tak specjalistycznym sprzętem jak mikroskop, endometr, nowoczene narzędzia kanałowe, mikrosilniki endodontyczne oraz stosując najnowszej generacji biokompatybilne materiały wypełnieniowe, nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować ryzyka niepowodzenia.

leczenie kanalowe