ZNAJDŹ LEKARZA

Cyfrowa ortodoncja

sztuka cyfrowej ortodoncji Cyfrowa technologia jest obecna w naszym życiu niemal na każdym kroku, a o jej zaletach w wielu aspektach nikogo już nie trzeba przekonywać. Chyba nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie np. projektowania budynków za pomocą ołówka, kartki i linijki bo wykorzystuje się do tego celu programy komputerowe, w których projektanci w przestrzeni 3D projektują wszelkiego rodzaju konstrukcje, a programy same generują listę wszystkich elementów i materiałów potrzebnych do wykonania tej konstrukcji w rzeczywistości. Kwestią czasu było wprowadzenie również w stomatologi nowoczesnych cyfrowych rozwiązań, które swoją precyzją, szybkością działania i możliwościami obliczeniowymi zapewnią lekarzom stomatologom i ich pacjentom nowy wymiar leczenia. Oczywistym jest, że żadne cyfrowe technologie nie są w stanie funkcjonować bez nadzoru człowieka, a w tym przypadku doświadczonego stomatologa, a jedynie pozwalają mu na stosowanie rozwiązań, które są nieosiągalne w sposób tradycyjny. Wielu lekarzy ortodontów leczy swoich pacjentów takimi systemami jak INVISALIGN czy INCOGNITO, które powstały dzięki nowoczesnym, cyfrowym rozwiązaniom i są bardzo cenione na całym świecie. Ortodoncja jest jednym z tych działów stomatologii, któremu w aspekcie nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań producenci poświęcili w ostatnich latach bardzo dużo uwagi. Takie urządzenia jak tomografy komputerowe, pantomografy cyfrowe, wewnątrzustne skanery stomatologiczne, nowoczesne obrabiarki CNC i  specjalistyczne oprogramowanie do analizy i projektowania uśmiechów pacjentów to już wielu klinikach na świecie normalna codzienność. Lekarze ortodonci mający dostęp do tak zaawansowanych technologii mają np. możliwość nanoszenia na tomografię pacjenta(wykonaną tomografem komputerowym) cyfrowego skanu jego zębów(wykonanego skanerem wewnątrzustnym) i dzięki temu mogą przeprowadzać symulację efektów leczenia u danego pacjenta. Silver Dental Clinic zostało wyposażone w najnowocześniejszy skaner wewnątrzusty oraz specjalistyczne oprogramowanie ortodontyczne. Wykorzystanie tak nowoczesnych cyfrowych technologi ortodontycznych wymaga profesjonalnie wyszkolonego  zespołu: ortodonta – asystentka ortodontyczna – technik ortodontyczny. Dlatego zarówno lekarze ortodonci, asystentki ortodontyczne, jak i technicy w naszym laboratorium przeszli szereg specjalistycznych szkoleń w tym zakresie. Jesteśmy dumni z faktu, iż technicy ortodontyczni pracujący w naszym laboratorium to najlepsi fachowcy w Polsce z zakresu cyfrowych rozwiązań w ortodoncji. Dzięki ich wsparciu nasi lekarze ortodonci mogą skutecznie realizować u swoich pacjentów leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem najnowocześniejszych, cyfrowych technologii.

Cyfrowy model zębów

Cyfrowy model zębów szczęki

Cyfrowy model zębów żuchwy

Skaner stomatologiczny

Najważniejszym ogniwem nowoczesnej, cyfrowej stomatologii jest uzyskanie cyfrowego obrazu 3D zębów pacjenta, który jest odpowiednikiem tradycyjnego wycisku. W Silver Dental Clinic wykorzystujemy do tego celu najnowocześniejszy na świecie wewnątrzustny skaner stomatologiczny Trios Color Firmy 3Shape. Końcówką tego nowoczesnego, cyfrowego urządzenia skanowane są zęby pacjenta, które on-line pojawiają się na monitorze skanera w kolorze. Proces skanowania jest bardzo szybki i całkowicie bezbolesny. Zaraz po zeskanowaniu zębów pacjenta lekarz stomatolog ma podgląd na tzw. mapę okluzji, która przedstawia informację o sile kontaktów zębów w zgryzie. Rozkład tych sił przedsawiony jest za pomocą mapy kolorów. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ rozkład tych sił w prawidłowym zgryzie powinien być równomierny. Podczas leczenia ortodontycznego należy dążyć nie tylko to uzyskania równego pięknęgo uśmiechu, ale również do uzyskania równomiernego rozkładu sił w okluzji. OA color map Uzyskany skanerem wenątrzustnym skan zębów pacjenta jest przesyłany do analizy w laboratorium ortodontycznym.

skaner stomatologiczny 3Shape

Specjalistyczne oprogramowanie ortodontyczne

Zeskanowane w gabinecie zęby pacjenta są przesyłane na serwer, skąd są zaciągane przez technika do specjalistycznego oprogramowania ortodontycznego.

W programie model uzyskuje specjalne podsawy i następnie dokonywane są na zębach w 3D  pomiary, na podstawie których wyliczane są różnego rodzaju wskaźniki potrzebne do prawidłowego zaplanowania leczenia ortodontycznego przez lekarza.

 

Tworzony jest następnie wirtualna symulacja efektów leczenia. Jeśli technik dysponuje tomaografią komputerową pacjenta to może ją nanieść na skan zębów, dzięki czemu przeprowadzając symulację leczenia ortodontycznego widzi ustawienie korzeni zębów.

 

tomografia komputerowa

Możliwości wirtualnej analizy zgryzu są bardzo duże i precyzyjne dzięki czemu w bardzo krótkim czasie mamy dostęp do potrzebnych ortodoncie informacji.

 

W wielu przypadkach leczenia ortodontycznego potrzebne jest podjęcie przez ortodontę decyzji, czy dla osiągnięcia odpowiedniego efektu leczenia, konieczne będzie usuwanie niektórych zębów czy też nie. Przeprowadzenie wirtualnej symulacji leczenia ortodontycznego informuje nas jednoznacznie, czy taka ekstrakcja będzie konieczna czy nie.

orthoanalyzer